Mark Rutte: Európának fizetnie kell az Ukrajnának szánt amerikai fegyverekért
A NATO-főtitkár szerint mivel a háború globális konfliktussá vált, az európai szövetségeseknek nagyobb szerepet kell vállalniuk.
A Nyugat pénzzel próbált fizetni a békéért, de ez a taktika most visszaüt. Heti geopolitikai elemzés Robert C. Castellel és Bendarzsevszkij Antonnal.
A műsorban elhangzott legfontosabb megállapítások:
A teljes műsor itt tekinthető meg:
Háború Izraelben
Honnan van pénze a terrorszervezeteknek és hogyan lehetne elzárni a pénzcsapokat? – merült fel a kérdés már a beszélgetés elején. Robert C. Castel ezzel kapcsolatban úgy vélekedi, hogy Európa és az Egyesült Államok már hosszú ideje pénzügyileg támogatja Iránt. Szerinte az Iránnak folyósított összegek egy része a Hamászhoz, és hasonló terrorszervezetekhez kerül. A szakértő hozzátette:
Ameddig az Egyesült Államok és Európa nyíltan pénzt küld Iránnak, addig nincs értelme semmiféle szankcióról beszélni.
A biztonságpolitikai szakértő szerint a nyugaton egy olyan politikai akarat uralkodik, amely megpróbálja az irániak jóindulatát megvásárolni, és ezzel közvetetten a terrorizmust támogatják. A szankciók kapcsán kijelentette:
„Az Egyesült Államok nem tartatja be a saját szankcióit Iránnal kapcsolatban”
A pénzügyi támogatásokkal kapcsolatban Bendarzsevszkij Anton is hasonlóképp vélekedett. Elmondta, hogy Európa stratégiája a béke megvásárlása. A migrációval kapcsolatos kérdések körül is láthattunk hasonlókat, Törökországba és Észak-Afrikába is hatalmas összegű pénzeket küldött az Unió a migrációs hullám megfékezésére.
„A migrációs nyomás csökkentésére pénzzel fizetünk a békéért”
– összegzett Bendarzsevszkij.
Háború Ukrajnában
Bendarzsevszkij Anton szerint számos mítosz kering az Ukrajnának szánt források körül. Sokan úgy gondolják, hogy a támogatásokat ukrán oldalról korrupció övezi. Ő azonban úgy véli, hogy
az ukránoknak küldött források 99%-a konkrét, meghatározott célokra megy el.
Véleménye szerint a humanitárius segélyek esetében már beszélhetünk korrupciós problémákról és egyéb hiányosságokról. A szakértő úgy látja, bizonyos csoportok kontrollálják az Ukrajnába érkező segélyeket, akik pénzért cserébe meg tudják határozni, hogy ezek az eszközök, ruhák, élelmiszerek kikhez kerüljenek.
Szerinte a katonai célokra küldött támogatások esetén azért nem lelhető fel ez a féle korrupció, mert:
„a támogatások legnagyobb része nem pénzügyi formában érkezik meg, hanem katonai eszközökben, amire egész nagy a kontroll.”
Robert C. Castel az Ukrajnának szánt támogatásokról másképpen vélekedik, szerinte
Amerikában a demokrata párt az ukrán háborút kifogásként használja szavazatok megszerzésére.
Castel úgy véli, egy választási pénzszórás megy végbe az Egyesült Államokban, amelyet ha valaki nem támogat, a közvélemény oroszpártinak állít be.
A korrupcióval kapcsolatban elmondta, hogy senkinek nincs illúziója Ukrajnával, Oroszországgal és Gázával kapcsolatban, egyértelműen korrupt szereplőkről van szó.
„Viszont ami az Egyesült Államokat meg a Nyugatot illeti kiderül, ha egy kicsit megkaparjuk a felső rétegeket akkor pont akkora korrupciót látunk, csak a csomagolás kicsit szebb.”
- tette hozzá a szakértő.
A beszélgetés podcast formában is meghallgatható: